You are here: HomeAktualne projektyPADA

PADA (Personality assessment for dogs in AAI)

Projekt, dzięki któremu powstanie pierwszy na świecie, potwierdzony badaniami naukowymi, protokół do testowania psów pod kątem ich predyspozycji do pracy w terapii i edukacji. Obecnie, każde państwo, a wewnątrz niego każda organizacja, ma swój sposób testowania i egzaminowania psów do pracy. Niektóre organizacje dopuszczają do pracy szczeniaki ( w wieku 6 miesięcy), inne czekają do dorosłości ( 1,5 lub 2 lata). Stosowane są różne metody obserwacji – od swobodnej obserwacji zachowania, przez egzamin z posłuszeństwa do „testów predyspozycji” opracowanych przez organizację. Jakoś testów zależy od wiedzy i doświadczenia osób je układających i niekiedy testy nie dają żadnej wiarygodnej informacji o predyspozycjach psa.

Ponieważ zależy nam na wysokiej jakości pracy naszych zespołów człowiek – pies, która przekłada się na skuteczność prowadzonej przez nas terapii, zaczęliśmy szukać w międzynarodowym środowisku wiarygodnych informacji o testowaniu psów do AAI. Wspólnie z partnerami z Norwegii opracowaliśmy nasz protokół testów wspólny dla obu organizacji. Jednak to wciąż było „za mało” bo brakowało obiektywnych danych. Dlatego zdecydowaliśmy się zaprosić do współpracy Adama Miklosiego – węgierskiego profesora, założyciela Family Dog Project i osobę, która obecnie prowadzi lub nadzoruje wiele istotnych badań o psim behawiorze, emocjach i potrzebach.

W ten sposób narodziło się partnerstwo Polska-Norwegia-Węgry, pod patronatem IAHAIO, którego celem jest opracowanie spójnego protokołu testów predyspozycji dla psów, zbadanie naukowo jego skuteczności, a następnie udostępnienie protokołu innym organizacjom. Projekt zakłada także szkolenie dla certyfikowanych ewaluatorów PADA – czyli osób, które posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności zarówno do przeprowadzenia testu PADA, jak i do jego oceny. Wiemy, że narzędzie, jakim jest protokół testów, aby mogło być prawidłowo stosowane wymaga wielu lat doświadczenia w pracy z psami, dlatego mimo, że dostęp do niego będzie otwarty, certyfikat ewaluatora będą mogły zdobyć jedynie osoby po odpowiednim szkoleniu i egzaminie.

 

Projekt jest częścią tworzonej właśnie inicjatywy europejskiej inicjatywy Dog Assisted Intervention Certification (DAIC), czyli systemu certyfikacji zespołów człowiek – pies do pracy w AAI. Zakłada, że psy certyfikowane zgodnie z DAIC mają ukończone te same testy, kursy i egzaminy, a wiec można zakładać, że prezentują podobny, wysoki poziom gwarantujący pracę z zachowaniem dobrostanu – zarówno pacjentów, jak i zwierząt. 

 

Zgłoś psa na testy za pomocą formularza! 

Jeżeli chcesz wziąć udział w projekcie i pomóc nam w prowadzeniu badań nad skutecznością testów predyspozycji - zgłoś siebie i swojego psa na testy! 

Jak wygląda procedura rekrytacyjna? 

  1. Zgłoszenie psa wysłane formularzem. Pies MUSI mieć ukończone 24 miesiace. 
  2. Weryfikacja zgłoszenia przez zespól SZL
  3. Wybór psów spełniających kryteria (15 psów pracujacych w terapii/edukacji i 15 psów rodzinnych lub sportowych) 
  4. Odpowiedź mailowa o kwalifikacji 
  5. Testy - ok 30 min - 1, 8 i 15 grudnia 2019

Jak wyglądają testy? 

Testy trwają ok 20-30 min na jednego psa. Polegają na sprawdzeniu reakcji psa w nowym miejscu - czy czuje się pewnie, czy może jest wystraszony lub nadmiernie pobudzony. Sprawdzamy także reakcję na innego psa. Podstawowymi zachowaniami, któe sprawdzane są w różnych wariantach są zachowania socjalne w stosunku do ludzi - czy pies lubi ludzi, czy szuka z nimi kontaktu i czy chce w nim pozostać. Na ile przeszkadzają mu presyjne zachowania ze strony człowieka (np przytrzymanie, przytulenie). Jednym z bardzo istotnych czynników jest to, jak pies sobie radzi po trudnym dla niego wydarzeniu - jakie ma mechanizmy na "odstresowanie się". Sprawdzamy także reakcję na hałasy i dziwne obiekty, oraz nietypowo poruszajacych się ludzi. Każdy z testów jest nagrywany. 

Testy są prowadzone i analizowane równolegle w trzech państwach - Polska, Węgry i Norwegia. Wyniki będą wspólnie analizowane i posłużą do stworzenia protokołu testowania psów terapeutycznych i wizytujących. 

 Testy odbędą się 20 stycznia oraz 2 i 3 lutego 2019.

Zgłoś psa na testy za pomoca formularza!

Chcesz wiedzieć więcej? 

Jak testy przyczynią się do powstania protokołu?

Protokół (wstepny) został opracowany przez autorów projektu na podstawie wieloletniego doswiadczenia w testowaniu i egzaminowaniu psów do pracy w terapii i edukacji. Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom prowadzi i nagrywa testy psów od 2010 roku, mając obecnie bazę kilkuset przetestowanych psów. Norwegian Centre of Anthrozoology prowadzi testy i egzaminy od 2004 i przetestowało blisko 1000 psów w kontekście przydatności do pracy. Obie organizacje szkolą i przygotowują psy do pracy, mogąc później obserować zachowania przetestowanych psów. Węgierski EÖTVÖS LORÁND UNIVERSITY jest liderem światowych badań nad psychiką i zachowaniem psów oraz ich relacją z ludźmi. Doświadczenie tych trzech organizacji i ekspertów w nich pracujących pozwoliło stworzyć pierwszy, wstępny formularz, który następnie będzie weryfikowany podczas fazy praktycznej. W każdym z państw zostanie przetestowanych co najmniej 30 psów podczas "testów zimowych" (styczeń-luty) oraz kolejna grupa 30 psów w każym państwie, podczas "testów jesiennych" (wrzesień-październik).  Wszystkie testy będą nagrywane,  co pozwoli na ponowną, dokładną analizę zachowania psów. Nagrania będą też analizowane przez program komputerowy Salomon, który na podstawie wskaźników behawioralnych pomaga interpretować zachowania psów. W ten sposób powstanie obszerna baza danych pozwalająca na porównanie zachowania psów. 

Na czym polegają badania? 

Badania są prowadzone równolegle w trzech państwach partnerskich. W każdym z nich odbędą się dwie tury testów - zimowa (styczeń-luty 2019) i jesienna (wrzesień-październik). W każdych testach weźmie udział 30 psów w każdym państwie. W sumie planujemy przetestować, nagrać i przeanalizować 180 do 200 nagrań z psami. Obserwacje zostaną dokładnie opisane, także przy wsparciu programu komputerowego do analizy zachowań psów (Salomon). Za metodologię badań i ich przebieg odpowiada zespół prof. Adama Miklosiego z Węgier. Testy prowadzone będą przez trenerów z organizacji krajowych, na podstawie uzgodnionej skali ocen. 

Chcemy sprawdzić, czy psy, które pomyślnie przejdą testy ( z wynikiem "rekomendowany do daleszego treningu w kierunku dogoterapii") radzą sobie lepiej na egzaminach, testach i w pracy terapeutycznej. Testy sprawdzają kompetencje społęczne psa, jego pewność siebie, chęć do nawiazania kontaktu z człowiekiem oraz umiejetność radzenia sobie w sytuacjach stresujacych. Są to wszystko cechy, które przekładają się na dobrą pracę na zajęciach oraz na dobre samopoczucie psa. 

Co dalej? 

Po zakończeniu badań i opisaniu zachowań, chcemy udostepnić protokół PADA organizacjom i osobom pracujacym w dogoterapii. PLanowany jest pilotażowy kurs na Ewaluatorów PADA - czyli trenerów psów, którzy potrafią odpowiednio interpretować mowę ciała psa i są w stanie ocenić zachowania na testach. W kursie weźmie udział po 7 osób z każdego państwa partnerskiego. Kurs planowany jest na wiosnę/lato 2020, w formie blended-learning. Początkowo, podczas e-learningu, przedstawiona zostanie teoria - opracowanie wyników badań, wiedza z zakresu komunikacji oraz zadania do samodzielnej analizy - filmy z testów do interpretacji. Następnie uczestnicy spotkają się na 6 dni na węgierskim uniwersytecie, by w międzynarodowej grupie trenerów wymieniać doświadczenia i doskonalić się w interpretacji zachowań psów. Kurs zakończy się egzaminem i wydaniem certyfikatów Ewaluatorów PADA, umożliwiajacych prowadzenie testów zgodnie z protokołem. 

Baza danych 

Planowane jest stworzenie międzynarodowej bazy danych psów przetestowanych zgodnie z protokołem. Ponieważ będzie to standard wspólny dla organizacji z różnych krajów, łatwo będzie porównywać wyniki i analizować je. Protokół będzie miał własną aplikację, która umożliwi przesyłanie zestandaryzowanych danych od wszystkich testujących do jednej bazy danych. Liczymy, że pomoże to rozwijać obszar dogoterapii i przyniesie wiele nowych możliwości.

Czy każdy będzie mógł korzystać z protokołu i oceniać psy wg. PADA? 

Protokół będzie ogólnodostępny. Jednak dostęp do aplikacji, a co za tym idzie możliwość uzupełniania wyników psów w międzynarodowej bazie danych będą mieli tylko certyfikowani ewaluatorzy PADA. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której osoby bez odpowiedniej wiedzy i umiejetnosci w interpretacji zachowań psów uzupełniają bazę nierzetelnymi danymi. 

Jak zostać ewaluatorem PADA? 

Kurs i wymagania są obecnie w fazie przygotowań. Więcej szczegółów będziemy mogli podać w 2020 roku, po fazie pilotażowej kursu. WIemy jednak na pewno, że aby podchodzić do kursu i egzaminu osoba będzie musiała mieć udokumentowane doswiadczenie jako trener psów. Ponieważ w żadnym z państw nie ma jasnych wymogów prawnych kto może/nie moze wykonywać zawodu trenera psów/behawiorysty, wymagania te zostaną określone przez autorów projektu. Zależy nam jednak na dwóch rzeczach: wysokiej jakości pracy ewaluatorów PADA oraz ogólnej dostępności protokołu i możliwosci przetestowania psa zgodnie z nim w wielu miejscach w Europie.