You are here: HomeAktualne projektyUwaga! Dobry Pies

Uwaga! Dobry Pies

„UWAGA! DOBRY PIES”: Chcemy, żeby dzieci i psy w kontakcie ze sobą były bezpieczne

„UWAGA! DOBRY PIES”  to działanie, poprzez które chcieliśmy sprawić, by dzieci i psy w kontakcie ze sobą były bezpieczne. Ogromna rzesza dorosłych nie umie czytać języka psów, więc nie umie nauczyć tego dzieci. W konsekwencji są one narażone na niebezpieczeństwo pogryzienia. Chcieliśmy temu przeciwdziałać.

Uczymy  dzieci języka psa, ale też tego, że pies ot nie zabawka, tylko żywa istota i tez ma prawo czegoś nie chcieć, bać się, nie życzyć sobie, chcieć się obronić. Pokazujemy jak się przy psie zachowywać , żeby dla obu stron zawsze było to bezpieczne i miłe spotkanie. .

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęcia przychodzą zawsze dwie osoby i oczywiście pies:) Autorskie plansze , kolorowanki oraz zabawy powodują, ze dzieci chłoną więcej wiedzy i szybciej się uczą. . Po latach widać to na korytarzach szkoły w której kiedyś byliśmy z psami. Dzieci nie biegną w kierunku psa bez zastanowienia, nie piszczą i ZAWSZE pytają: „czy mogę pogłaskać pieska?”

Bezpieczniejsze dzieci, szczęśliwsze psy

Dzięki tym zajęciom nie tylko dzieci są mniej narażone na niebezpieczeństwo, także rodzice są spokojniejsi i sami często zyskują dodatkową wiedzę, przekazywaną przez  własne dzieci. Zyskują także psy. Nie grozi im negatywne zachowanie ze strony dzieci, spada ilość pogryzień, co z automatu „ratuje” psy przed przykrymi konsekwencjami:  oddaniem czy uśpieniem.

Uważność, wrażliwość, empatia

Poprzez zabawę, rozmowę, i kontakt z żywym, przygotowanym do tego  psem dzieci maja szansę stać się nowym pokoleniem świadomych i wrażliwych na potrzeby zwierząt ludzi, wiedzących jak zadbać o swoje bezpieczeństwo, ale też umiejących odczytywać i respektować potrzeby innych. „UWAGA! DOBRY PIES” uczy uważności, wrażliwości i wzmacnia w dzieciach empatię wobec innych, także słabszych. To wielka wartość.

Program jest realizowany nieprzerwanie od 2010 roku, edycję 2017 współfinansuje miasto stołeczne Warszawa. Nasz projekt dostał dofinansowanie na kwotę 11900 zł, dzięki temu w tej edycji odbywa się 50 godzin zajęć, a każde z dzieci otrzymało kolorowanki i dyplomy :)