You are here: HomeInformacjeFAQ

FAQ

 1.  Jak zacząć współpracować z SZL?
  Przyjdź na spotkanie dla wolontariuszy, organizowane raz w miesiącu. Informacje o spotkaniach pojawiają się na FB. Warto też wysłać swoje zgłoszenie przez formularz, dzięki czemu otrzymasz maila z informacjami (data, godzina, miejsce)

 2. Jak zostać członkiem Stowarzyszenia?
  Jeżeli jesteś już wolontariuszem i chcesz nas wspierać jako czynny członek Stowarzyszenia, pobierz deklarację członkowską i przyjdź z nią na zebranie. Informacje o zebraniach są w naszym kalendarzu oraz na grupie facebookowej dedykowanej zespołowi SZL (grupa zamknięta)

 3.   Czemu członkostwo w Stowarzyszeniu jest ważne?
  Daje możliwość współdecydowania o kształcie Stowarzyszenia, np. podczas walnych zebrań, na których podejmowane są decyzje strategiczne. Dodatkowo, członkowie:

  1.  Mają zapewnione bezpłatne szkolenia dla psów i kotów (po przejściu odpowiednich procedur). Szkolenia odbywają się 1-3 razy w miesiącu.

  2.  Mają zniżki na kursy i seminaria organizowane przez SZL

  3.  Jeżeli otrzymujemy dotację na obóz letni, członkowie mają pierwszeństwo. Drugim kryterium jest aktywność przy wspieraniu działań SZL.

 4.  Mam psa. Co mogę z nim robić?
  Opracowana została „ścieżka psa” która określa wymagania dla psów pracujących w SZL.

  1. Szczenięta do 11 miesięcy – samodzielne szkolenie pod okiem przewodnika. Zachęcamy do ukończenia psiego przedszkola w dobrej psiej szkole a także do odbycia kursu podstawowego posłuszeństwa. Niezwykle ważna w tym okresie jest socjalizacja, czyli pokazanie psu różnych osób, sytuacji i miejsc i zadbanie o to, by wszystkie one kojarzyły się psu pozytywnie.

  2.  Psy starsze niż 11 miesięcy zapraszamy na obserwację podczas której sprawdzimy, czy pies nadaje się do szkolenia w kierunku pracy na zajęciach. Jeśli tak, zapraszamy do udziału w naszych szkoleniach i rozwijania psich umiejętności pod okiem naszych instruktorów. Pomyślnie zdana obserwacja daje psu możliwość wchodzenia do placówek, w których SZL prowadzi zajęcia na krótkie wizyty socjalizacyjne.

  3.  Przewodnicy z psami starszymi niż 24 miesiące mogą podchodzić do egzaminu I stopnia dla zespołów wizytujących. Po zdaniu egzaminu pies z przewodnikiem mogą wspierać nas na zajęciach w różnych placówkach.

  4.  Wiek emerytalny jest indywidualny dla każdego psa. Dla niektórych będzie to 6 lat, dla innych 10 – psy pracujące z nami są pod stałą obserwacją specjalistów.

 5.  Nie mam psa ani kota. Co mogę robić?
  Możliwości jest dużo. W SZL funkcjonuje dział Promocji, który zajmuje się współpracą z naszymi partnerami, darczyńcami i sponsorami. Odpowiada także za tworzenie materiałów informacyjnych i promocyjnych, organizację wydarzeń (np. pikników) oraz wiele innych zadań. Jest mnóstwo pracy – zarówno przy pisaniu tekstów, dzwonieniu do osób, działań logistycznych a także twórczych. Chętnie przyjmiemy każdą pomoc w tym zakresie.

  Dodatkowo, można nas wspierać podczas zajęć, albo jako wolontariusz- cień osób, które tego potrzebują, lub jako fotograf czy operator kamery. Co jakiś czas (przy projektach międzynarodowych) korzystamy ze wsparcia tłumaczy i osób zajmujących się korektą tekstów.

 6.  Chcę się szkolić i zostać instruktorem prowadzącym zajęcia w SZL. Jak to osiągnąć?
  Droga od wolontariusza do instruktora jest czasochłonna – zajmuje ok 2 lat, choć jest to uzależnione od możliwości czasowych osoby zdającej (możliwości odbycia praktyk) i wcześniejszych umiejętności/wykształcenia.

  Pierwszym krokiem jest ukończenie kursu I stopnia oraz odbycie 20 godzin praktyk. Praktyki dokumentowane są w zeszycie praktyk wolontariusza, w którym instruktorzy potwierdzają podpisem odbycie zajęć.

  Następnie odbywa się egzamin na asystenta – składający się z części praktycznej i teoretycznej. Teoria to głównie wiadomości z kursu I stopnia, a praktyka to przeprowadzenie krótkich, pozorowanych zajęć z własnym psem i pacjentem, którego opis osoba egzaminowana otrzymuje chwilę przed egzaminem.

  Następnym krokiem jest kurs II stopnia, 30 godzin praktyk oraz egzamin instruktorski, składający się z 5 obszernych części.