You are here: HomeczytelniaArtykuły

Psy wspierają pacjentów w śpiączce!

Psy Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom pracują z Klinice “Budzik”!

Na czym polega ich praca?
Jak to możliwe, że spotkanie psa z dzieckiem w śpiączce może pomóc w wybudzeniu? 
Przeczytaj krótką rozmowę z pediatrą Kliniki budzik, lek. med. Anną Smorczewską-Kiljan! 

 

 

W jakiej kondycji może być pacjent w śpiączce?

Terminem śpiączka określamy stan pacjenta prezentujacego głębokie zaburzenie świadomości będące wynikiem uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego najczęściej w następstwie urazu, niedotlenienia bądź z powodu zaburzeń metabolicznych. Często w zależności od przyczyny pacjent zmaga się z innymi uszkodzeniami i schorzeniami. Z reguły pozostaje w bezruchu, bez ewidentnego kontaktu z otoczeniem. Jej głębokość opisuje się wg skali Glasgow, która ocenia reakcję na bodźce. Jeśli przyczyny śpiączki są odwracalne (np niski/wysoki poziom cukru we krwi) pacjent wybudza się po ich ustąpieniu, jeśli jednak doszło do istotnego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego i pacjent dalej prezentuje głębokie zaburzenia świadomości mówimy, że pozostaje w stanie wegetatywnym lub stanie minimalnej świadomości. 

Pacjent w takim stanie wymaga wielopłaszczyznowej terapii i rehabilitacji. Współpracy wielu specjalistów. Ciężkiej pracy zarówno pacjenta jak i opiekujących się nim osób. Efekty bywają spektakularne ale często są to drobne, trudne do zauważenia kroczki, które dzięki mozolnej pracy prowadzą w końcu do „wybudzenia”.

 

Jak terapia wspierana obecnością psa może pomóc?

Kontakt z psem może być bezcennym elementem takiej terapii, elementem nietypowym dla medycznych placówek a działającym kompleksowo na wszystkie narządy zmysłów. Można wykorzystywać wszystkie zmysły, z uwagi na ograniczenia jakie stawia stan pacjenta, wiodącym będzie jednak zmysł dotyku. Unikać należy nagłych dźwięków, m.in. szczekania, które mogą wywołać niepożądane reakcje.

 

Jak wygląda terapia z udziałem psa w Klinice? 

W „Budziku” zajęcia mają najczęściej charakter wizytujący, kiedy zespół pies-człowiek odwiedza pacjenta indywidualnie w jego sali. Czasem jednak pies towarzyszy ćwiczącemu w sali rehabilitacyjnej, pod czujnym okiem swojego przewodnika i prowadzącego zajęcia terapeuty. Obecność psa zwiększa motywację pacjenta do wykonywania trudnych i często bolesnych dla niego ćwiczeń. Często zauważamy duże postępy w czasie kiedy pacjentów odwiedzają psy. Dzieciom i młodzieży psy dodają otuchy, motywują je i pozwalają im zapomnieć o bólu, trudnościach. Właśnie dzięki temu łatwiej pacjentom odprężyć się, ćwiczyć, czy nawet postawić pierwszy krok.

 

Jesteśmy dumni z tego, że możemy włączyć psy do kompleksowego procesu wybudzania dzieci ze śpiączki. 

lek. med. Anna Smorczewska-Kiljan 

Konsultant Pediatra Kliniki Budzik